Wydawca treści Wydawca treści

Zapraszamy

ZAPROSZENIE

 

Nadleśnictwo Bolesławiec serdecznie zaprasza dzieci przedszkolne i uczniów szkół podstawowych , gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na warsztaty terenowe, które odbędą  się na szkółce leśnej w Osieczowie  w ramach: "Programu Edukacji przyrodniczo-leśnej w Nadleśnictwie Bolesławiec".
Warsztaty odbęda się w miesiącach: od kwietnia do końca listopada.

Nadleśnictwo zapewnia:
1.Organizację warsztatów przez prowadzącego (pracownik Nadleśnictwa)
w tym: oprowadzenie po szkółce, pogadanki, gry i zabawy dukacyjne, 
prowadzenie mini Konkursów z nagrodami,ognisko.

Dojazd dzieci organizuje placówka edukacyjna.

Zapraszamy również na zajęcia kameralne do naszej DZIUPLI.
Sala edukacyjna przeznaczona jest do prowadzenia zajęć w formie pogadanek, projekcji multimedialnych oraz warsztatów. Można skorzystać z materiałów edukacyjnych i biblioteczki zaopatrzonej w klucze, atlasy i inne publikacje związane z ochroną przyrody i środowiskiem leśnym.

W celach organizacyjnych prosimy o kontakt w celu ustalenia
szczegółowego harmonogramu spotkań.
Liczy się kolejność zgłoszeń.



Dodatkowych informacji udziela:
specjalista Służby Leśnej - Anna Makielska
tel.75 732 36 16 wew.: 334 / kom. 502 530 838


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

ASF

„ASF” – czyli kilka słów, co jak i dlaczego.

W ostatnich latach obserwujemy na terenie Polski dynamiczne rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Wszyscy o tym mówią, ale co to właściwie jest?

ASF to nic innego jak choroba trzody chlewnej i dzików, jaka przywędrowała do nas zza wschodniej granicy. Tłumacząc z języka angielskiego ASF jest skrótem od African swine fever, czyli afrykańskiej gorączki świń. W Polsce funkcjonuje trochę zmieniona nazwa, która brzmi Afrykański pomór świń.

ASF jest wiec chorobą wirusową, która dotyczy wyłącznie świń – domowych, jak i dzikich, czyli naszych dzików oraz mieszańców tychże gatunków, czyli świniodzików.

Nie stanowi, więc zagrożenia dla ludzi czy innych zwierząt.

Atakuje tak samo obydwie płci jak i stadia rozwojowe, czyli mówiąc prościej u świń są to lochy, knury i warchlaki a u dzików są to lochy, odyńce, wycinki, przelatki, warchlaki i pasiaki – 4 ostatnie określenia dotyczą młodych dzików obojga płci, z czego pasiaki to te z jasnymi paskami, warchlaki to już nie pasiaki, ale ciągle w pierwszym roku życia, przelatki to młode dziki w 2 roku życia, czyli mają już za sobą pierwsze lato, wycinki to dziki już prawie dorosłe mające za sobą ponad dwa lata życia.

ASFV występuje w krwi a namnaża się we wszystkich komórkach ciała. W związku, z czym rozprzestrzenia się lub raczej jest roznoszony na wiele rożnych sposobów.

Pełny tekst powyższej informacji do pobrania TUTAJ

ULOTKA o bioasekuracji do pobrania

Link do strony Głównego Inspektora Weterynarii