Web Content Display Web Content Display

Zabieg lotniczy zwalczający Barczatkę sosnówkę

Nadleśnictwo Bolesławiec informuje, że w związku ze wzrastającym zagrożeniem ze strony szkodliwego owada – barczatki sosnówki (Dendrolimus pini L.), planuje przeprowadzić zabieg ochronny przy użyciu sprzętu agrolotniczego w drzewostanach sosnowych w terminie 25 - 30 kwietnia br.

Nadleśnictwo Bolesławiec informuje, że w związku ze wzrastającym zagrożeniem ze strony szkodliwego owada – barczatki sosnówki (Dendrolimus pini L.),
planuje przeprowadzić zabieg ochronny przy użyciu sprzętu agrolotniczego w drzewostanach sosnowych
w terminie 25 - 30 kwietnia br.

 

Planowana powierzchnia leśna przewidziana do oprysku (652,32 ha) znajduje się na terenie  Powiatu Bolesławieckiego, w Gminie Bolesławiec – 439,05 ha i Gminie Osiecznica -213,27 ha.Obszar dotyczy Leśnictwa Krępnica w oddziałach zaznaczonych na dołączonej mapie.
Zabieg realizowany będzie z zastosowaniem środka Mospilan 20 SP w dawce 0,3 kg/ha. Preparat jest środkiem owadobójczym przeznaczonym do profesjonalnego zastosowania w ochronie drzew iglastych i liściastych przed larwami szkodników zjadających liście.
Okres prewencji nie dotyczy ludzi i pszczół . Okres karencji dla runa leśnego to 14 dni. Teren  przewidziany do oprysku lotniczego zostanie oznaczony tablicami informującymi o czasowym zakazie wstępu do lasu.

MAPA 

Decyzja Nadleśniczego o zakazie wstępu do lasu

 

Link do interaktywnej mapy z aktualnymi zakazami wstępu do lasu - ZAKAZ_WSTEPU_DO_LASU

Asset Publisher Asset Publisher

Back

ASF

ASF

„ASF” – czyli kilka słów, co jak i dlaczego.

W ostatnich latach obserwujemy na terenie Polski dynamiczne rozprzestrzenianie się wirusa ASF. Wszyscy o tym mówią, ale co to właściwie jest?

ASF to nic innego jak choroba trzody chlewnej i dzików, jaka przywędrowała do nas zza wschodniej granicy. Tłumacząc z języka angielskiego ASF jest skrótem od African swine fever, czyli afrykańskiej gorączki świń. W Polsce funkcjonuje trochę zmieniona nazwa, która brzmi Afrykański pomór świń.

ASF jest wiec chorobą wirusową, która dotyczy wyłącznie świń – domowych, jak i dzikich, czyli naszych dzików oraz mieszańców tychże gatunków, czyli świniodzików.

Nie stanowi, więc zagrożenia dla ludzi czy innych zwierząt.

Atakuje tak samo obydwie płci jak i stadia rozwojowe, czyli mówiąc prościej u świń są to lochy, knury i warchlaki a u dzików są to lochy, odyńce, wycinki, przelatki, warchlaki i pasiaki – 4 ostatnie określenia dotyczą młodych dzików obojga płci, z czego pasiaki to te z jasnymi paskami, warchlaki to już nie pasiaki, ale ciągle w pierwszym roku życia, przelatki to młode dziki w 2 roku życia, czyli mają już za sobą pierwsze lato, wycinki to dziki już prawie dorosłe mające za sobą ponad dwa lata życia.

ASFV występuje w krwi a namnaża się we wszystkich komórkach ciała. W związku, z czym rozprzestrzenia się lub raczej jest roznoszony na wiele rożnych sposobów.

Pełny tekst powyższej informacji do pobrania TUTAJ

ULOTKA o bioasekuracji do pobrania

Link do strony Głównego Inspektora Weterynarii