Asset Publisher Asset Publisher

URZĄDZANIE LASU

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu są zatwierdzane po  konsultacjach z udziałem społeczeństwa.
Plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Bolesławiec na lata 2014-2023 został zatwierdzony przez Ministra Środowiska pismem DLP- I -611-48/31864/14/LP z dnia 31 lipca 2014r.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Specjaliści z różnych dziedzin leśnictwa (leśnicy) określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Instrukcja urządzania lasu

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Lotnicze zwalczanie szkodników pierwotnych sosny - Archiwalny

Lotnicze zwalczanie szkodników pierwotnych sosny - Archiwalny

Nadleśnictwo Bolesławiec informuje o zamiarze przeprowadzenia zabiegów ratowniczych drzewostanów wysokich z wykorzystaniem sprzętu lotniczego na terenach leśnych będących w zarządzie Nadlesnictwa Bolesławiec, połozonych na obszarze Starostwa Powiatowego Bolesławiec, Gmina Bolesławiec i Gmina Osiecznica.

Samolot z którego dokonywane będa opryski to Antonow An- 2R 

Do zwalczania gąsienic motyli  Brudnicy mniszki zasosowany zostanie środek ochrony roślin o nazwie DIMILIN 480 SC w dawce 0,005-0,1 l/ha.

Etykieta środka dostępna jest nna stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:  https://bip.minrol.gov.pl/Informacje-Branzowe/Produkcja-Roslinna/Ochrona-Roslin/Etykiety-Srodkow-Ochrony-Roslin/Etykiety-C-D

Termin zabiegu: od 24.05 do 15.06.2018r. zgłoszony do WIORIN może ulec wydłużeniu ze względu na trudne do przewidzenia warunki pogodowe.

Na czas zabiegu ( i okres prewencji ) zostanie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu od 24.05.2018r. do odwołania.

Okres od ostatniego zastosowania środka do dnia zbioru rośliny uprawnej (okres karencji) wynosi dla runa leśnego 24 godziny.

 

INFORMACJA O ZAMIARZE PRZEPROWADZENIA ZABIEGÓW RATOWNICZYCH DRZEWOSTANÓW WYSOKICH Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU AGROLOTNICZEGO W 2018 ROKU.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc do biura Nadleśnictwa pod nr tel. (75)7323616